e-mail: info@optykgasz.pl | Telefon: +48 32 332 43 47 | +48 32 762 44 56
e-mail: info@optykgasz.pl
Telefon: +48 32 332 43 47 | +48 32 762 44 56
e-mail: info@optykgasz.pl | Telefon: +48 32 332 43 47 | +48 32 762 44 56
e-mail: info@optykgasz.pl
Telefon: +48 32 332 43 47 | +48 32 762 44 56
Wizyta w salonie optycznym powinna kojarzyć się z dobrze spędzonym czasem połączonym z troską o zdrowie naszych oczu. W niektórych salonach optycznych można wykonać kompleksową usługę zaczynając od profesjonalnego badania wzroku wykonywanego np. przez optometrystę oraz dobrać i zamówić okulary lub soczewki kontaktowe.
W gabinecie badania wzroku możesz spotkać dwóch specjalistów – okulistę bądź optometrystę. Pierwszy z nich zajmuje się głównie diagnozowaniem chorób oczu i ich leczeniem. Może również dobrać korekcję okularową, natomiast specjalistą w tej dziedzinie jest optometrysta. Zazwyczaj w salonie optycznym spotkasz optometrystę w towarzystwie optyków. Wykwalifikowany optyk zajmuje się wykonywaniem okularów według recepty od specjalisty.
Co warto wiedzieć zapisując się do salonu optycznego na badanie wzroku?
Zapisując się na wizytę do salonu, warto zaznaczyć jej powód. Dobór korekcji okularowej trwa średnio od 20 do 30 minut, natomiast badanie wzroku pod kątem doboru soczewek kontaktowych jest nieco dłuższe. Badanie wzroku jest bezbolesne. Optometrysta nie zakrapia oczu w celu rozszerzenia źrenicy, więc na badanie spokojnie można przyjechać samochodem.
Oprócz badania wzroku pod kątem doboru odpowiedniej korekcji okularowej, optometrysta dobiera również soczewki kontaktowe. Takie badanie zazwyczaj składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest samo badanie. Specjalista dobiera odpowiednią korekcję jak w przypadku badania wzroku pod kątem okularów. Następnie sprawdzane są parametry indywidualne oka, aby dobrać jak najlepszą średnicę oraz krzywiznę soczewki. Na kolejny etap składa się nauka zakładania oraz ściągania soczewek. Pacjent dostaje soczewki próbne, które następnie pod okiem specjalisty uczy się zakładać i ściągać. Ostatnim etapem jest wizyta kontrolna po kilku dniach noszenia soczewek. Sprawdzana jest wtedy reakcja oka po umieszczeniu w nim soczewki. Pamiętaj, że jest to ciało obce w oku, więc soczewek nie należy dobierać samodzielnie bez konsultacji ze specjalistą. Na takie badanie nie przychodzimy w makijażu oka.
Bez względu na rodzaj badania, nie należy przychodzić na nie w soczewkach kontaktowych. Jeśli nosisz je na co dzień, przyjdź około pół godziny szybciej i zabierz ze sobą pojemnik oraz płyn.
Jak dobierane są okulary?
Po wyjściu z gabinetu optometrysta przekaże receptę z dobranymi wartościami optykowi, następnie wspólnie zaczniecie wybierać nowe okulary. Wybierając oprawę, należy wziąć pod uwagę kilka zależnych:
Kiedy oprawka została już wybrana, kolejnym etapem jest dobór szkieł dostosowanych do twoich potrzeb i wady wzroku. O rodzajach szkieł możesz przeczytać w zakładce „okulary korekcyjne” – „powłoki na szkłach”- (dać odnośnik). Doradca klienta będzie zadawał różne pytania dotyczących dnia codziennego lub naszej pracy, w celu dobrania doskonałych okularów. W przypadku niektórych konstrukcji, np. progresywnych, optyk wykona dodatkowe pomiary mające na celu jak najlepsze dopasowanie szkieł do konkretnej oprawy oraz konkretnego klienta. Na sam koniec pozostaje dopełnienie wszelkich formalności i kilka dni później można się cieszyć nowymi okularami.
Jeśli Wasze wątpliwości nie zostały do końca rozwiane, zapraszamy do naszych salonów, gdzie z chęcią odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania.