Pomyślmy również o dzieciach, które z chęcią sięgają po tego typu urządzenia, owszem one pomagają np. w nauce, ale jednak mogą mieć destrukcyjny wpływ na oczy dziecka. Specjaliści ostrzegają przed pojawianiem się zarówno zaburzeń widzenia, jak i wad postawy, zaburzeń snu, osłabionej koncentracji, problemów w nauce itp.

Tak naprawdę dotyczy to nas wszystkich, stajemy się uzależnieni od ekranów, które powodują również, że nasza socjalizacja w świecie zanika, np. kontaktujemy się za pomocą telefonów, zamiast spotkać się w realnym świecie.

Przedłużające się korzystanie z urządzeń elektronicznych powoduje u nas ogólne przemęczenie oczu, z którym w parze idą bóle głowy, nadwrażliwość na światło, obniżona koncentracja oraz gorsze widzenie w nocy. Zaburzenia te nazywa się syndromem widzenia komputerowego lub cyfrowym zmęczeniem oczu. Niestety oprócz przemęczenia oczu, przy długotrwałym narażaniu oczu na emisję światła niebieskiego mogą pojawiać się również jednostki chorobowe, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej tzw. AMD.

Jak sobie z tym radzić?

Możliwości jest kilka, przede wszystkim warto zadbać o dodatkową ochronę wzroku.

  1. Udaj się do specjalisty i zbadaj swój wzrok. Dobrze skorygowana wada wzroku to podstawa. Najważniejszym elementem profilaktyki jest ochrona oczu z pomocą okularów ze specjalnymi filtrami. Tutaj świetnie sprawdzą się soczewki z dobrą powłoką antyrefleksyjną i dodatkowym filtrem blokującym promieniowanie niebieskie, np. Blue Control firmy Hoya.( dodać odnośnik) Zapytaj nas o takie powłoki!
  2. Pamiętaj również o prawidłowym mruganiu. Niestety długotrwała praca z monitorami powoduje, że mniej mrugamy. Dzięki mruganiu utrzymujemy prawidłowe nawilżenie naszych oczu. Normalna ilość mrugnięć to 15-20 razy na minutę. Dlatego staraj się świadomie mrugać!
  3. Kolejną bardzo popularną metodą jest tzw. „20-20-20”. Metoda ta polega na robieniu sobie przerwy co 20 minut, przez 20 sekund, by spojrzeć w dal na odległość co najmniej 20 stóp, czyli około 6 metrów. Dzięki temu, nasze oczy pozostaną rozluźnione i znacząco poprawi to naszą koncentrację.
  4. Istnieją również specjalne soczewki okularowe, które mają za zadanie złagodzić lub nawet zapobiec objawom komputerowego zmęczenia wzroku. Potocznie w środowisku optyków i optometrystów nazywane są szkłami „relaksacyjnymi”. Ich konstrukcja jest bardzo prosta. Na dole soczewki mamy niewielki przyrost mocy, dzięki czemu zapewniają redukcję zmęczenia oczu, gdy patrzymy na bliższe odległości – przeczytaj na naszej stronie – okulary relaksacyjne ( dodać odnośnik). 
  5. Warto również wykonywać proste ćwiczenia relaksujące nasze oczy:
    • Popatrz w dal na dwa punkty odległe od siebie- przeskakuj wzrokiem z jednego na drugi nie ruszając głową.
    • Ćwicz ruchy oczu – np. poprzez zamykanie i ich otwieranie, lub poruszanie nimi odwrotnie do ruchów wskazówek zegara i na odwrót. Ćwiczenia możesz wykonywać jednoocznie - zasłaniając raz jedno, raz drugie oko lub obuocznie.
  6. Pamiętaj również o prawidłowej postawie ciała:
    •  na ekran powinno się patrzeć z odległości 40- 75 cm
    • plecy powinny być oparte o oparcie krzesła, stopy płasko na podłodze
    • ekran monitora powinien być ustawiony lekko w dół od linii wzrokowej
  7. Staraj się przebywać więcej na zewnątrz - chodź na spacery, uprawiaj sporty!